Victron Energy AGM Super Cycle Battery 12V / 25Ah (M5)
Gama AGM ma bardzo niską rezystancję wewnętrzną, co czyni je szczególnie odpowiednimi do zastosowań wymagających wysokiego prądu rozładowania, takich jak falowniki, pędniki i wciągarki.
VRLA AGM: żywotność projektowa 7-10 lat
Cechy
Technologia VRLA
VRLA to skrót od Valve Regulated Lead Acid, co oznacza, że akumulatory są szczelnie zamknięte. Gaz wydostaje się przez zawory bezpieczeństwa tylko w przypadku przeładowania lub awarii ogniwa.
Akumulatory VRLA są dożywotnio bezobsługowe.
Szczelne akumulatory AGM (VRLA)
AGM to skrót od Absorbent Glass Mat. W tych akumulatorach elektrolit jest wchłaniany przez matę z włókna szklanego pomiędzy płytami w wyniku działania kapilarnego. Jak wyjaśniono w naszej książce "Energy Unlimited", akumulatory AGM są bardziej odpowiednie do krótkotrwałego dostarczania dużych prądów niż akumulatory żelowe.
Niskie samorozładowanie
Dzięki zastosowaniu ołowiowych kratek wapniowych i materiałów o wysokiej czystości, akumulatory Victron VRLA mogą być przechowywane przez długi czas bez konieczności doładowywania. Szybkość samorozładowania wynosi mniej niż 2% na miesiąc w temperaturze 20°C. Samorozładowanie podwaja się przy każdym wzroście temperatury o 10°C.
Dlatego akumulatory Victron VRLA mogą być przechowywane nawet przez rok bez konieczności doładowywania, jeśli są przechowywane w chłodnych warunkach.
Wyjątkowa regeneracja po głębokim rozładowaniu
Akumulatory Victron VRLA charakteryzują się wyjątkową regeneracją, nawet po głębokim lub długotrwałym rozładowaniu.
Niemniej jednak powtarzające się głębokie i długotrwałe rozładowanie ma bardzo negatywny wpływ na żywotność wszystkich akumulatorów kwasowo-ołowiowych, a akumulatory Victron nie są tu wyjątkiem.
Charakterystyka rozładowywania akumulatorów
Pojemność znamionowa akumulatorów Victron AGM i Gel Deep Cycle odnosi się do 20 godzin rozładowania, innymi słowy: prąd rozładowania 0,05 C. Pojemność znamionowa akumulatorów Victron Tubular Plate Long Life odnosi się do 10 godzin rozładowania. Pojemność efektywna zmniejsza się wraz ze wzrostem prądu rozładowania (patrz tabela 1). Należy pamiętać, że spadek pojemności będzie jeszcze szybszy w przypadku obciążenia stałą mocą, np. falownika.