Nie sposób nie zauważyć, że najwięcej dachów na polskich domkach jednorodzinnych pokrytych jest blachodachówką. Wiąże się to z ceną tego rodzaju pokrycia i estetycznym wyglądem. Jednak niezależnie od typu pokrycia dachowego bardzo ważne dla przyszłej instalacji jest rozmieszczenie modułów fotowoltaicznych. Ma to bezpośredni wpływ na uzyski energii z instalacji fotowoltaicznej. Często montuje się panele jak najbliżej kalenicy, a jednym z podstawowych kroków jest wymierzenie, w którym miejscu zostaną wkręcone śruby dwugwintowe.
Zastosowanie śrub dwugwintowych 200Najtrudniejszym zadaniem przy montażu na blachodachówce jest znalezienie krokwi. Do najczęściej używanych metod należą: dostęp od strony strychu, demontaż podprzybitki, odkręcanie kalenicy czy demontaż samej blachy. Blachodachówka jest pokryciem pełnym, w całości zasłaniającym więźbę dachową. W przeciwieństwie do dachówek ceramicznych, nie ma możliwości odsłonięcia fragmentów krokwi przez czasowe podniesienie pokrycia. Bardzo ważne jest więc dokładne określenie położenia belek krokwiowych przed montażem. Dlatego też śruby dwugwintowe stanowią główne uchwyty dla montażu profili wielorowkowych (szyn montażowych). Śruby produkowane są o różnych długościach i średnicach. Zwykle są do nich również przymocowane płytki montażowe, do których w dalszej kolejności przykręca się szyny.
W jakiej odległości zamocować śruby dwugwintowe 200?Rozstaw śrub dwugwintowych 200 w poziomie jest równy rozstawowi krokwi w konstrukcji dachowej. Natomiast w pionie śruby mocuje się zwykle co 100-115 cm. W takim przypadku rozstaw śrub musi być ściśle dopasowany do szerokości paneli. Płytka mocująca na wkręcie może być płaska lub kątowa w zależności od systemu. Do płytki wspornikowej mocowane są szyny, a do nich za pomocą klem, czyli specjalnych uchwytów, przykręcane są ramy paneli.
Dane techniczneŚruba dwugwintowa 200 posiada następujące parametry techniczne:
materiał wykonania: stal nierdzewna,
wysokość: 200 [mm],
długość gwintu M10: 110 [mm],
długość gwintu dokrokwiowego: 60 [mm]