merXu
Cancel
BP12 - window expansion strip with a seal

BP12 - window expansion strip with a seal

Price to negotiate
Contact supplier to negotiate the price.
or
  • Full flexibility
  • Need help?
Description
BP12 - listwa dylatacyjna przyokienna z uszczelką 9mm /6mm

Jest to listwa PCV  - tak zwana listwa APU z uszczelką. Całkowita szerokość listwy to 9mm. Szerokość korytka to 6mm. W odróżnieniu od listwy BP12 MINI U ma ona szeroki korpus główny, a samo korytko na tynk ma szerokość  aż 6mm. Jest stosowana jako dylatacja przyokienna podczas kładzenia tynków mokrych. Służy do wykonywani dylatacji pomiędzy ościeżnicą okienna/drzwiową a tynkiem wewnętrznym. Stosowana przy tynkowaniu maszynowym lub ręcznych. Zwłaszcza podczas wykonywania tynków gipsowych i cementowo-wapiennych. Jest to element niezbędny przy każdych pracach tynkarskich. Jeśli któryś z wykonawców nie stosuje takich listw to znaczy że nieceni sobie swojego czasu i jakości prac przy Twojej inwestycji.

Po co stosuje się listwy APU - dylatacyjne do tynków mokrych?
  • nie pojawiają się pęknięcia tynku na styku z ościeżnicami
  • listwy APU zapewniają szybszą pracę - paca ślizga się po listw a nie po ościeżnicy
  • listwy dylatacyjne Bella Plasy zapewniają estetyczne wykończenie łączeń ościeżnic z tynkami
  • zapewniają dopasowanie kolorystyczne - listwy w różnych kolorach
  • listwy dylatacyjne uszczelniają połączenia z tynkiem i "framugami" -mają specjalne uszczelki
  • okno może "pracować" - mikro ruchy przy napierającym wietrze, trzaskaniu drzwi itp.

Profile do okien dylatacyjne idealnie pasują do okien  plastikowych i drewnianych oraz stolarki aluminiowej. Dzięki nim połączenia z każdą z wymienionych stolarek są trwałe i estetyczne.

Każda z listew  posiada nienasiąkliwą piankę, która stanowi dystans pomiędzy lista a ościeżnicą. Wybrane listwy APU serii BP12 posiadają także uszczelkę. Każda z listw osiada "element tracony", który po zakończeniu prac jest usuwany.

Dzięki niemu pracownik podczas pracy w łatwy sposób może przesuwać narzędzie (packę, pacę, szpachelkę itp.) po nim a nie po samym oknie.

Jaką listwę APU wybrać - z uszczelką lub bez?

Uszczelka stanowi dodatkowa ochroną przed napierającym powietrzem. Chodzi tutaj o samo ciśnienie wywoływane przez napór wiatru oraz o wilgoć. Uszczelka zapewnia dodatkową izolację i chroni nienasiąkliwą piankę przyklejoną do listwy przed wilgocią. Dlatego też mimo niewielkiej różnicy w cenie - listwa dylatacyjna z uszczelką jest droższa - polecamy stosowanie listw z uszczelką.

Jak montuje się i używa listwy APU?

Listwy PCV dylatacyjne przyokienne montuje się do czystej i suchej ościeżnicy. W celu poprawnego zamontowania listwy APU należy dokładnie wyznaczyć miejsce przyklejenia profilu BP12, a następnie należy dokładnie odmierzyć odpowiednią jego długość, a naddatek odciąć nożykiem. Następnie przed przyklejeniem listwy należy usunąć folię osłaniają piankę dylatacyjna. Kolejnym krokiem jest stanowcze i mocne dociśnięcie profilu do miejsca montażu w ościeżnicy. Najlepsze wiązanie listwy APU z oknem uzyskamy po około dwóch-trzech godzinach. Po tym czasie klej mocno zwiąże się z powierzchnią, do której została zamontowana listwa. 

Każda z listew posiada tak zwany element tracony. Na nim naklejona jest taśma dwustronna, do której przyklejony jest liner Liner ten należy usunąć z całych listew znajdujących się wokół okna. Do miejsca gdzie znajduje się taśma dwustronna należy przykleić folię zabezpieczającą okno podczas prac tynkarsko-wykończeniowych.  Dzięki temu montaż folii jest bardzo łatwy i oszczędza czas pracownika.

Podczas tynkowania zaprawę tynkarską należy wprowadzić do korytka listew dylatacyjnych. Tynk należy równomiernie rozprowadzić po krawędzi listwy. Po kilku dniach, w zależności od wilgotności w pomieszczeniu, element tracony z całą folią ochronną zasłaniającą okno można usunąć. Usuwanie elementu traconego rozpocznij od narożnika okiennego.

Podobnie należy postępować z każdą listwą serii BP12.

Jaki jest koszt cena listwy APU?

Cena listwy APU to zaledwie 3-4 zł netto za 4 metrowy odcinek. Dlatego też nawet do montażu na kilku oknach - koszt będzie stanowił kilkanaście złotych. Na całą inwestycje - na przykład w budynku jednorodzinnym wydamy około 100-200 zł.

Wnioskując, stosowanie takich elementów jest bardzo powszechne na każdej budowie w obecnych czasach. Dlatego też gorąco polecamy każdemu wykonawcy - który oszczędzi dzięki temu czas oraz inwestorowi na stosowanie takich profilii dylatacyjnych.